Torsdag 9 september 2010
 

Inflytande

Ett av Ekerö kommuns mål är att barn, elever och föräldrar skall ges möjligheter att påverka verksamheten. Detta kan givetvis ske på flera olika sätt. Här är några kanaler för inflytande.

Kontakta en politiker

Via Ekerö kommuns förtroendemannaregister kan du få kontakt med din politiker och ställa frågor och lämna synpunkter. Till vänster i menyn når du politikerregistret för Ekerö kommun.

Nämndsammanträden

Vissa av barn och ungdomsnämndens möten är så kallade öppna nämndsammanträden där du som medborgare är välkommen att lämna synpunkter, idéer eller ställa frågor till nämndens politiker.

Föräldraföreningar och skolråd 

I stort sett alla förskolor och skolor har någon form av kanal för inflytande. Det kan vara en föräldraförening eller ett skolråd där du som förälder kan påverka verksamheten och prata om aktuella skolfrågor.

Elevråd

I alla skolor finns elevråd där du som elev kan engagera dig och påverka din skola och studiesituation.

 

 

Sidansvarig: Karin Lidström
Senast ändrad: 2007-04-02

KONTAKTA

Anders Anagrius
Nämndansvarig barn och ungdom
Tfn 08-560 391 00 (vx)
anders.anagrius@ekero.se