Onsdagsjazz med The New York Jazz Exchange

Saxofonisten Sean Nowell
Den 23 november kommer "The New York Jazz Exchange" till Ekebyhovs slott. Missa inte!
Vi är stolta att presentera The New York Jazz Exchange som kommer till Ekebyhovs slott den 23 november under sin "Scandinavian tour" tack vare det lyckade samarbetet mellan svenska och amerikanska jazzmusiker. The New York Jazz Exchange har den New York-baserade saxofonisten Sean Nowell som frontfigur.
Senaste turnén i Sverige 2016 var en succé med konserter på jazzklubbar från norr till söder. Ekebyhovs slott fick besök av den eminenta kvintetten några år tidigare. Gruppen har också turnérat på jazzklubbar i New York.
2010 spelades CD'n "Stockholm swingin' " in på Glenn Miller Café i Stockholm som blev rankad som en av USA:s 50 bästa jazzskivor under 2011 av den välrenommerade tidningen ”Jazztimes”.
Det bjuds på jazz med rötter i den breda traditionen från ”The American songbook”!
Kvällens lineup:
Sean Nowell - tenorsax
Fredrik Olsson - gitarr
Daniel Tilling - piano
Palle Sollinger -bas
Mattias Puttonen - trummor
När?
Onsdag 23 november
Mat
Mellan 17.00-19.00 serveras Gulaschsoppa med crème fraîche och gott bröd. Dessert: ostkaka med sylt och grädde. Allt till en kostnad av 195 kronor.
Konsert
Jazzkonsert mellan 19.00-21.00, entré 200 kronor.
Baren är öppen från 17.00 och i pausen.
Förbokning konsert & mat
Förbokning av konsert & mat: jazzmalaro@gmail.com eller ring 070-6780721
Arrangör: Jazz på Mälaröarna i samverkan med Ekebyhovs slotts konferensverksamhet, Ekerö kultur- och fritidsnämnd samt Kulturrådet.
Jazz på Mälaröarna Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.