Frukostmöte för företagare 23 oktober

Simbassäng framför en stor, röd byggnad.

Foto: Skytteholm Hotell & Konferens

Är du företagare? Näringslivsenheten bjuder in dig på frukostmöte onsdag 23 oktober. Den här gången samlas vi på Skytteholm Hotell & Konferens och du är varmt välkommen!

Frukostmöte med tema beredskap för företagare

Vad gör vi när det blir kris? Att vara förberedd är viktigt för oss alla!

Välkommen till ett frukostmöte där vi pratar egen beredskap och företagens beredskap. Kom och ät frukost tillsammans med oss på Skytteholm Hotell & Konferens den 23 oktober.

Beredskapsarbete i näringslivet

Vad kan ditt företag göra om det oväntade händer? Kritiska beroenden som energi-, varu- och personalförsörjning är viktiga frågor i händelse av kris. Kan du ställa om din produktion vid en större samhällsstörning, kris eller krig? Vad gör kommunen och vad kan du göra?

Lars Ilmoni, ansvarig för bransch- och näringslivsfrågor på ICA-handlarnas förbund pratar om beredskapsarbete i näringslivet utifrån olika exempel. Det finns även möjlighet till dialog och att ställa frågor. Tjänstepersoner från kommunledningsstaben och kommunikationsenheten samt FRG Ekerö (Frivilliga Resurs Gruppen) finns också på plats och kan svara på frågor.

Medverkande

  • Jeccika Eriksson, näringslivschef
  • Lars Ilmoni, ansvarig bransch- och näringslivsfrågor, ICA-handlarnas förbund
  • Patrik Åhnberg, kommundirektör
  • Hanna Svensson (S), kommunstyrelsens ordförande
  • Fredrik Ohls (L), kommunalråd och ordförande i samhällsbyggnadsnämnden.

Tid och plats

Onsdag 23 oktober klockan 08.00 - 09.30
Plats: Skytteholm Hotell & konferens, 178 90 Ekerö
Vi bjuder på frukost som serveras från klockan 07.45.

Mingelstund för nätverkande

Under det efterföljande minglet finns tid för nätverkande med andra företagare, politiker och representanter från kommunen.

Anmälan

Säkra din plats genom att skicka en anmälan via länken här nedanför.
Alla företagare är varmt välkomna, oavsett bransch! Vi bjuder på frukost!

Varmt välkommen önskar
Jeccika Eriksson, näringslivschef.

Mer information inom området

  1. Vetefält.

    Är du intresserad av att starta företag? Eller är ...

  2. Jungfrusund. Man ser Mälaren. Till vänster pågår ett bygge på höger sida ser man de nybyggda husen vid Jungfrusund. 

    Behöver du hjälp att flytta ditt företag till Eker...

  3. Flygfoto över Ekerö centrum med Mälaren i bakgrunden.

    Här kan du söka bland aktiva företag och organisat...