
Elljusspår & skidspår
I vår vackra kommun finns det många fina stråk att motionera i. Dessutom har vi några upplysta elljusspår för löpning och längdskidåkning när det finns snö.
Om du planerar att ta med dig en matsäck så tänk på att du aldrig ska slänga överbliven mat i naturen. Packa istället ned en extra påse för eventuellt skräp som du tar med dig när det är dags att åka hem igen.
Fler tips för att vara rädd om naturen på Naturvårdsverket
Du hittar alla elljusspår på Naturkartan. Kartan finns också som en app att ladda ner.
Våra elljusspår - jogga, vandra eller åka längdskidor?
Jungfrusundsåsen elljusspår
Jungfrusundsåsen ligger på Ekerö. Området sträcker sig från Ekebyhov till Jungfrusund. Den är lätt att nå med bil eller buss.
Här finns ett elljusspår som är 1,2 km och som startar från parkeringen nedanför Ekebyhovsbacken.
Det finns också elljusspår som startar från Knalleborg vid spårcentralen bakom Knalleborgs förskola. Där kan du välja mellan 2,8 km, 4 km, 5 km eller 10 km.
Längs Jungfrusundsvägen vid Skärvik så brukar det också spåras för längdskidor när det finns snö.
Mälarö SOK ansvariga för underhåll och drift
Mälarö SOK (Mälarö Skid- och Orienteringsklubb) ansvarar för spåren. Kika in hos dem för att se vilka spår som är preppade och går att åka på.
Uppgård elljusspår
Bakom Uppgårdsskolan, vid Stenhamra finns ett elljusspår som är 2,6 km långt.
Sånga-Säby elljusspår
Vid kursgården Sånga-Säby finns ett elljusspår som är 1,8 km långt och startar intill kursgårdens parkering.
Vi har många olika föreningar inom friluftsliv och motion i Ekerö kommun.
Kontaktuppgifter motionsklubbar i föreningsregistret

Läs mer
Hjälpte informationen på den här sidan dig?