1:a pris till MX Ranch på Ät!Stockholm
%20MX%20Ranch%20vinnare%20%C3%84tStockholm%202023.jpg)
Max Åhling från MX Ranch tar emot pris på Ät!Stockholm, foto: Liza Simonsson
Stort GRATTIS säger vi till Max Åling på Färingsö-företaget MX Ranch som tillsammans med Mörkölamm vann 1:a priset för sin DORPER SALAMI när Ät!Stockholm arrangerades i Södertälje förra veckan.
Dorper Salami är gjord på tackkött
Dorper Salami är en salami på tackkött från rasen Dorper, smaksatt med svart trumpetsvamp och granskottsolja. Juryn tyckte att vinnarens salami var ett bra hantverk med finstämmiga smaker, tydlig nötighet och en nyans av skogen. Tillverkad på 100% svensk råvara av en underutnyttjad resurs som bidrar till öppna landskap och biologisk mångfald. Allt i ett regionalt samarbete som borgar för god marknadsutveckling.
Ät!Stockholm
Ät!Stockholm är en tävling för nya, hållbara och innovativa livsmedelsprodukter baserade på svenska råvaror. Tävlingsbidragen kan vara allt från nisch- och eller premiumprodukter för den privata marknaden till bulkprodukter lämpliga för storkök och offentliga kök.
Ät!Stockholm Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.