
Vilda djur, skyddsjakt
Ekerö kommun har ett rikt djurliv, vilket ibland kan orsaka problem. Här kan du läsa om skyddsjakt och om vad du själv kan göra om du har problem med vilda djur i din trädgård.
Om du får problem med vilda djur i Ekerö kommun kan du kontakta kommunens viltvårdare.
Våra viltvårdare kan till exempel hjälpa dig som är fastighetsägare när du har problem med:
- grävling som orsakar skador på hus, altan eller förråd
- skabbräv som vistas nära bostadshus
- rådjur. Skyddsjaktlaget har ett särskilt uppdrag att hålla antalet rådjur på en rimlig nivå under jaktsäsongen.
- störande kråkfåglar och kanadagäss (vid badplatser)
- vildsvin.
Skyddsjakt i Ekerö kommun
Det krävs tillstånd av polisen för jakt inom detaljplanelagt område.
Kommunens viltvårdare har tillstånd att arbeta med skyddsjakt. Det innebär i första hand skyddsjakt inom tätbebyggt område.
Skyddsjägarna visar omsorg och hänsyn vid avskjutningar och användning av fångstfällor. De bär legitimation och gula varselvästar med texten "skyddsjakt, eftersök Ekerö kommun".
Skyddsjakten följer jakt- och vapenlagstiftningen, vilket innebär att friska djur inte får jagas utanför Naturvårdsverkets jakttider.
Skyddsjakt på Naturvårdsverket Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Vad kan jag göra?
För att slippa problem med vilda djur så uppmanar vi dig att inte mata dem. Tänk därför på att inte lägga matrester och frukt i öppen kompost.
Kontaktuppgifter till Ekerö kommuns viltvårdare
Adelsö-Munsö-Ekerö
Olle Lagerholm
Telefonnummer: 070-379 31 96
Färingsö-Lovö
Bo Lindh
Telefonnummer: 070-580 27 31
Mer information om jakt och vilt
Länsstyrelsen Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Mer information inom området
Hjälpte informationen på den här sidan dig?